Egy-két évtizeden belül magyar űrhajós léphet a Holdra
Zábori Balázs fizikus, űrkutatási rendszermérnök szerint ez akár már 2036-ban megvalósulhat.
Zábori Balázs fizikus, űrkutatási rendszermérnök szerint ez akár már 2036-ban megvalósulhat.
A NASA már többször volt kénytelen elhalasztani az Artemis I indítását, a jelek szerint azonban erre még a hónapban sort tudna keríteni a szervezet.
Novemberre halasztják az Orion űrhajó többször meghiúsult tesztrepülését.
A NASA holdjárójára a Goodyear fejleszt majd abroncsot, épp úgy, mint korábban az Apollo-program során.
A NASA ezúttal szeptember 27-re módosította az Artemis I indulását, a pótidőpontot pedig október 2-re tűzték ki.
Az Artemis I misszió egyelőre döcög, de már látni, mikor indulhat útnak a rakéta.
Korábban kétszer is módosították már a start dátumát.
Csaknem 2,8 millió dollárt fizettek egy New York-i árverésen azért a dzsekiért, amelyet Buzz Aldrin amerikai űrhajós viselt, amikor 1969-ben a Holdra lépett.
A NASA egy 98 méter magas rakétával próbál majd eljutni a Holdra, amit végre sikerült rendesen megtankolni.
Még az Apollo-17 repülése során gyűjtötték be az űrhajósok azokat a holdmintákat, amik azóta is érintetlenül hevernek egy speciális tárolóban. A NASA azonban már nagyon szeretné felnyitni, és ezt hamarosan meg is teszi.
Eredeti NASA-fényképekre lehetett licitálni egy koppenhágai aukción, melyen több mint 170 ezer dollár (58,2 millió forint) folyt be az eladott fotókból.
Belehúznak a nagyhatalmak, kezdődik a helyezkedés a Holdon. Ez technikailag már lehetséges, politikailag pedig vonzó. Rengeteg start várható az idén.
Japán is részt vesz az Egyesült Államok Artemis-programjában, ami egy Hold körüli bázisról küldene űrhajósokat az égitest felszínére.
Az Európai Űrügynökséget (ESA) is megérintette a karácsonyi ünnep: egy 1972-ben, még a Holdon becsomagolt vákuumkamrát fognak felnyitni, de a lehető leglassabban. Jó okkal teszik ezt.
A NASA a Holdon szeretne felépíteni egy kisebb reaktort, ami az ottani missziókhoz szolgáltatna folyamatos energiát. Az alapötletet Kína sem veti el.
Az újabb holdra szálláshoz kell egy leszállóegység, amire először a SpaceX-et kérte fel a NASA. A Blue Origin viszont megtámadta a döntést, de most kiderült, feleslegesen.
Kiválasztotta rovere leendő leszállóhelyét következő holdmissziójához a Hold déli sarkánál a NASA. A Volatiles Investigating Polar Exploration Rover, vagyis Viper (Vipera) nevű jármű a Nobile-kráterben fog landolni 2023-ban.
A NASA legfőbb felügyeleti szerve hosszú ideje monitorozza az űrhivatal működését, folyamatait. Egy jelentésükben arra a megállapításra jutottak, hogy az új űrruhák továbbra sincsenek bevethető állapotban, így az újabb holdra szállás majdnem biztos, hogy csúszik.
Még mindig a Hold körül keringhet az Apollo 11 holdkompjának felszállóegysége – erre jutott egy kaliforniai kutató, akinek minden szimulációja ugyanezt az eredményt hozta ki.
A NASA az Artemis-misszióhoz keres partnert, amely leszállásra alkalmas járművet épít űrhajósainak. Eddig úgy volt, hogy Elon Musk lehet befutó, de azóta más szelek fújnak.